Skip to main content
Voice Recognition
X

Garner-Hayfield-Ventura

Community School District

Staff Directory



for Garner-Hayfield-Ventura Community Schools










Jami Ades
Ades, Jami
High School Special Education Teacher
Emberly Albertson
Albertson, Emberly
High School Science Teacher/Girls HS XC Coach/Assistant HS Girls Track Coach
Joe Albertson
Albertson, Joe
5-6 Soc. St. Teacher/JH Football Coach/JH Athletic Director
Corie Albrecht
Albrecht, Corie
Middle School Paraprofessional
June Bahnsen
Bahnsen, June
High School Spanish Teacher
Cade Baker
Baker, Cade
Asst. High School Wrestling Coach
Josh Banse
Banse, Josh
Varsity Boys Soccer Coach
Bob Baumgard
Baumgard, Bob
7-12 Agricultural Science Teacher
Heather Baumgard
Baumgard, Heather
Library Manager
Nate Benzing
Benzing, Nate
5-8 Instrumental Music Teacher
Megan Berns
Berns, Megan
Kindergarten Teacher
Jan Bier
Bier, Jan
High School Office Staff
Angie Bierle
Bierle, Angie
High School Counselor
Cory Boeckman
Boeckman, Cory
Asst. Baseball Coach
Shaunte Brown
Brown, Shaunte
Before/After School Director
Dakota Burress
Burress, Dakota
Asst. Boys Soccer Coach
Kristi Carew
Carew, Kristi
K-12 Teacher Librarian/HS Basketball Cheer Coach
Stub Cash
Cash, Stub
Head of Buildings and Grounds - Ventura
Nick Chambers
Chambers, Nick
Food Services
Dyan Childress
Childress, Dyan
High School Physical Education Teacher/Varsity Girls Track Coach
Michelle Chizek
Chizek, Michelle
P8 Building Adult Cleaner
Kristie Christians
Christians, Kristie
Food Services
Kristi Clark
Clark, Kristi
4 Yr. Preschool Teacher
Julie Cox
Cox, Julie
Food Services
Geri Delaney
Delaney, Geri
Library Manager
Megan Dodd
Dodd, Megan
Reading Interventionist Teacher
Racine Dodd
Dodd, Racine
1st Grade Teacher
Travis Dodd
Dodd, Travis
Junior High Wrestling Coach
Hillary Dodge
Dodge, Hillary
7th Grade English/Reading Teacher
Danielle Dykstra
Dykstra, Danielle
1st Grade Teacher
Stephanie Eastman
Eastman, Stephanie
P8 School Paraprofessional
Kelsey Edwards
Edwards, Kelsey
7-12 Instructional Coach
Stacie Englin
Englin, Stacie
5-6 Math Teacher
Tony Englin
Englin, Tony
High School Industrial Technology Teacher/Drivers Ed Instructor
Leanne Ermer
Ermer, Leanne
Elementary School Counselor
Amy Ewert
Ewert, Amy
5th Grade ELA Teacher
Tom Fey
Fey, Tom
Bus Driver
Holly Fischer
Fischer, Holly
District Business Manager/Board Secretary
Sara Fischer
Fischer, Sara
6th Grade ELA Grade Teacher
Mary Fisk
Fisk, Mary
Transitional Kindergarten Teacher
Becca Formanek
Formanek, Becca
Elementary School Paraprofessional
Randy Formanek
Formanek, Randy
High School Custodian
Matt Frank
Frank, Matt
Varsity Girls Basketball Coach/Assistant Girls Soccer Coach
Michaela Friest
Friest, Michaela
Assistant Softball Coach
Elisa Garcia
Garcia, Elisa
P8 School Paraprofessional
Jason Gayken
Gayken, Jason
Assistant H.S. Football Coach
Jared Graham
Graham, Jared
Varsity Girls Soccer Coach
Matt Graham
Graham, Matt
7-12 Business Education Teacher/HS Athletic Director
Todd Greiman
Greiman, Todd
Varsity Girls Golf Coach
Lori Griesert
Griesert, Lori
High School Paraprofessional
Jeff Griffin
Griffin, Jeff
High School Instrumental Music Teacher
Brenda Haag
Haag, Brenda
District Technology Director
Connie Hackenmiller
Hackenmiller, Connie
Middle School Office Staff
Jenny Haes
Haes, Jenny
Elementary School Paraprofessional
Kelly Hagensick
Hagensick, Kelly
Elem/Middle School Paraprofessional
Sherri Halfpop
Halfpop, Sherri
Middle School Special Education Teacher
Mary Hall
Hall, Mary
Elem/Middle School Special Education Teacher
Brandi Halsne
Halsne, Brandi
High School Social Studies Teacher
Katie Hansen
Hansen, Katie
Food Services
Jeff Hanson
Hanson, Jeff
High School Custodian
Kevin Hanson
Hanson, Kevin
Transportation Director
Kris Hanson
Hanson, Kris
Head of Buildings and Grounds - Garner
Mary Hanson
Hanson, Mary
Middle and High School Paraprofessional
Neal Haugland
Haugland, Neal
P8 School Custodian
Beth Hawe
Hawe, Beth
High School Office Staff
Jaci Hayes
Hayes, Jaci
TK-6 Instructional Coach
Doug Heimer
Heimer, Doug
Bus Driver
Stacie Heitland
Heitland, Stacie
5/6 Grade Teacher
Tony Heitland
Heitland, Tony
4th Grade Teacher
Dena Hejlik
Hejlik, Dena
Middle School Paraprofessional
Kalie Hejlik
Hejlik, Kalie
Middle and High School Special Education Teacher
Rachel Hejna
Hejna, Rachel
Middle School Special Education Teacher
Brandee Henderson
Henderson, Brandee
Food Services
Carter Henken
Henken, Carter
7-8 SS Teacher/DC Sponsor/Assist HS FB Coach/Assist Boys Track Coach/Weight Training Supervisor
Ryan Hinders
Hinders, Ryan
Varsity Boys Track Coach/Varsity Boys Cross Country Coach
Bonnie Hiscocks
Hiscocks, Bonnie
School Nurse
Sydney Holmes
Holmes, Sydney
High School Social Studies Teacher/JH VB Coach/Head Softball Coach
Heather Hook
Hook, Heather
Middle School Paraprofessional
Colton Ironside
Ironside, Colton
7-12 Vocal Teacher
Cory Jenniges
Jenniges, Cory
Varsity Wrestling Coach/JH Football Coach
Samantha Jergenson
Jergenson, Samantha
High School Wrestling Cheer Coach
Lisa Johnson
Johnson, Lisa
3rd Grade Teacher
Becky Jolivette
Jolivette, Becky
4th Grade Teacher
Dennis Jones
Jones, Dennis
Bus Driver
Kris Juenger
Juenger, Kris
Food Services
Kelli Just
Just, Kelli
5-6 Science Teacher
Brandon Kammrad
Kammrad, Brandon
High School Varsity Football Coach
Ken Kasper
Kasper, Ken
School Superintendent
Nicole Katter
Katter, Nicole
Kindergarten Teacher
Amber Kluver
Kluver, Amber
Assistant HS Volleyball Coach
Kozisek, Ryley
Varsity Baseball Coach
Krabbe, Noah
JJV Baseball Coach
Amy Kuhlers
Kuhlers, Amy
7-8 Science Teacher
Jennifer Kumsher
Kumsher, Jennifer
K-12 TAG Teacher
Paula Laird
Laird, Paula
District Bookkeeper
Nicole Lampe
Lampe, Nicole
Assistant HS Volleyball Coach
Meriel Leavy
Leavy, Meriel
Varsity Volleyball Coach
Lewis, Sarah
7-8 Girls Track Coach
Becky Lillebo
Lillebo, Becky
Middle School Paraprofessional, 7-8 Cheer Coach
Beth Lortz
Lortz, Beth
Elementary School Paraprofessional
Joyce Lunning
Lunning, Joyce
Food Services
Deb Lutkenhaus
Lutkenhaus, Deb
Food Services
Mary, Samantha
After School Program Coordinator
Elizabeth May
May, Elizabeth
High School English Language Arts Teacher/HS Speech Coach
Michael Meyering
Meyering, Michael
Elementary School Principal
Shawn Miller
Miller, Shawn
High School Principal
Jil Mitchell
Mitchell, Jil
Alternative Program Teacher, 9-12 Student Advocate
Stacy Mitchell
Mitchell, Stacy
Food Services
Dakota Monson
Monson, Dakota
High School Paraprofessional
Kelley Nedved
Nedved, Kelley
Kindergarten Teacher
Randy Nedved
Nedved, Randy
Bus Driver
Kerry Neuberger
Neuberger, Kerry
High School English Language Arts Teacher
Stan Newton
Newton, Stan
5-8 School Counselor
Kelsey Nierengarten
Nierengarten, Kelsey
7-8 Math Teacher
Joe Obermann
Obermann, Joe
7-12 Art Teacher
Rebecca Obermann
Obermann, Rebecca
Elem/Middle School Special Education Teacher
Sara Olson
Olson, Sara
2nd Grade Teacher
Josh Omans
Omans, Josh
7-12 Industrial Technology Teacher/7th Gr. FB Coach
Spencer Paulson
Paulson, Spencer
K-6 Vocal Music Teacher
Nan Peterson
Peterson, Nan
District Office Staff
Nikki Renner
Renner, Nikki
Elementary Office Staff
Blake Risius
Risius, Blake
K-6 PE Teacher/7th Gr. VB Coach/7-8 Boys Track Coach,/7 Gr. Girls BB Coach/7 Gr. Boys BB Coach
Jim Schaumberg
Schaumberg, Jim
P8 School Custodian
Ryan Schmalen
Schmalen, Ryan
7-8 PE Teacher/HS Athletic Director
Billie Jo Schmit
Schmit, Billie Jo
Bus Driver
Paul Schoneman
Schoneman, Paul
HS Boys Golf Coach/8 Gr. Boys and Girls Basketball Coach
Elaine Schreiber
Schreiber, Elaine
Food Services
Mindy Scott
Scott, Mindy
District Technology Assistant
Megan Sears
Sears, Megan
3rd Grade Teacher
Jeff Short
Short, Jeff
Bus Driver
Slade Sifuentes
Sifuentes, Slade
Assistant Baseball Coach
Payton Skjeie
Skjeie, Payton
4th Grade Teacher
Tracy Smeby
Smeby, Tracy
2nd Grade Teacher
Annette Smidt
Smidt, Annette
K-6 Art Teacher/K-12 ELL
Debra Steenhard
Steenhard, Debra
Middle School Principal
Kara Steffensmeier
Steffensmeier, Kara
P8 School Paraprofessional
Sarah Svare
Svare, Sarah
8th Grade English/Reading Teacher
Nic Tusha
Tusha, Nic
7-8 Future Ready Skills Teacher/HS Boys Head Track Coach/Weight Training Supervisor
Amanda Uhlenhopp
Uhlenhopp, Amanda
Middle and High School Special Education Teacher
Scott VanDusseldorp
VanDusseldorp, Scott
High School Science Teacher
Nicole Vansickel
Vansickel, Nicole
7-12 Family and Consumer Science Teacher
Diana Vaughan
Vaughan, Diana
Food Services
Dustin Ward
Ward, Dustin
High School Math Teacher
Renee Washburn
Washburn, Renee
Nurse Assistant
Wendy Watson
Watson, Wendy
P8 School Custodian/Food Services
Renee Weisenstein
Weisenstein, Renee
High School Math Teacher/HS Assistant Volleyball Coach
Kelli Wilson
Wilson, Kelli
3rd Grade Teacher
Judy Winter
Winter, Judy
Food Services
Rayshel Witte
Witte, Rayshel
2nd Grade Teacher
Ashley Young
Young, Ashley
1st Grade Teacher
© 2021. Garner-Hayfield-Ventura Community Schools. All Rights Reserved.